اخبار و مقالات

کلسیم کربنات|کلسیم کربنات چه نوع ترکیبی است

کلسیم کربنات

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی است که این ترکیب در سنگ ها ، مواد معدنی کلسیت و آراگونیت پیدا می شود. کربنات کلسیم ماده اصلی  پوسته خارجی موجودات دریایی و مروارید و تخم مرغ است.

کلسیم  یک ماده معدنی است که به طور کاملا طبیعی در غذاها هم پیدا می شود و برای بسیاری از عمل ها و کارکرد های کاملا طبیعی بدن خصوصاً تشکیل و در خصوص نگهداری استخوان ها بسیار ضروری است. کربنات کلسیم در علم پزشکی برای درمان و یا جلوگیری کمبود کلسیم استفاده می شود.

کربنات کلسیم پودری بی بو و سفید و بسیار ریز است که در آب غیر محلول و در دمای معمولی و اتاق پایدار است. وقتی این ترکیب به دماهای بالا یعنی تا مرحله تجزیه شدن حرارت داده می شود با آزاد کردن دی اکسید کربن می تواند به اکسید کلسیم تبدیل شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت و یا خرید محصولات با ما در ارتباط باشید 

سفارش آنلاین

تماس با ما

بخش زیادی از این ترکیب از طریق منابع معدنی طبیعی متفاوت و با استخراج و فرآوری بدست می آید. این ترکیب همچنین می تواند با استفاده از واکنش شیمیایی آهک زنده با آب برای تولید ترکیب هیدروکسید کلسیم و سپس تیمار با دی اکسید کربن برای رسوب نمک های کربنات کلسیم با خلوص های بالا در مقیاس صنعتی تولید شود.

کربنات کلسیم بطور گسترده ای در زمینه ی تولید مکمل های کلسیمی در جهت جلوگیری از پوکی استخوان ،تقویت مفاصل و درمان هایپرفسفاتمی استفاده می شود.

این ماده در صنایع داروسازی به عنوان یکی از پرکننده های بی اثر برای قرص ها و همچنین سایر داروها کاربرد دارد و امروزه از آن برای تولید نانو داروها در جهت هدف قرار دادن سلول‌های نگران کننده سرطانی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:

نیتروژن چیست؟ - اسید نیتریککاربرد آب ژاول

 ترکیب کربنات کلسیم 

ترکیب کربنات کلسیم یک ماده مؤثر در کشاورزی و دامداری هم می تواند باشد و هم در پزشکی برای تولید مکمل های کلسیم دار و یا به عنوان آنتی اسید استفاده شود.

این ماده در تولید خمیر دندان ،اکسید کلسیم و همچنین به عنوان یک نگهدارنده مواد غذایی و رنگ های طبیعی برای محصولاتی مثل سیب های ارگانیک مورد استفاده زیادی قرار گیرد.

این طور نیست که ترکیب کربنات کلسیم سمی باشد و مصرف به اندازه و مشخص آن بی خطر است. اما مصرف زیاد کلسیم  می تواند موجب هایپرکلسمی ویا سندرم شیر قلیایی شود ، که دارای علائمی همانند درد شکم و همچنین استفراغ است و در موارد جدی هم می تواند کشنده باشد پس در مصرف آن دقت کنید.

 

ساختار ترکیب  کربنات کلسیم  از ماده معدنی که از آن استخراج شده بسیار بستگی دارد:

کلسیت از کربنات کلسیم با ساختار شش ضلعی تشکیل شده در حالی که آراگونیت دارای شبکه ی ارتورومبیک است.

کربنات کلسیم همانطور که گفته شد در بیشتر موارد در طبیعت به شکل  مرجان ها و سنگ ها ، مرواریدها، پوسته تخم مرغ و … و همچنین  در زمین شناسی در ماده معدنی دولومیت و  کلسیت ، واریت و آراگونیت یا آهک هم  پیدا می شود.

یکی از خاصیت های  مهم کلسیم کربنات انحلال‌ ناپذیری آن در آب خالص است ولی این ترکیب در مایعات اسیدی می تواند به سرعت حل شود.

کلسیم کربنات یک ترکیب پرکننده است که برای افزایش حجم، وزن مقاومت حرارتی و الکتریکی ،شکل پذیری و کاهش هزینه های تولید محصولات پلیمری، ساختمانی،دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جالب است که بدانید ترکیب کلسیم کربنات با خاصیت خنثی سازی و ویژگی اسیدی به عنوان ضدعفونی‌کننده و کنترل کننده پی اچ آن استفاده می شود.

عضویت در خبر نامه

مطالب - مجموعه

درباره ما

شرکت پرگاس شیمی راشین با بیش از 25 سال سابقه از ابتدا با هدف گرفتن بازارهاي رقابتي گام در مسير گذاشته بود توانست شركت ها و كارخانجات بزرگ ايران را در حيطه تصرف خود در آورد.

تماس با ما

تهران : شریعتی , تقاطع میر داماد , کوچه بیان , پلاک 23 , طبقه 5 , واحد 15

تلفن : 22890920 _ 22893178 22894374 _22895823 _22895829 22843226 _22843407

فكس : 22860835

همراه : 09121005904 _ 09123068089

ايميل : Pshr.co94@gmail.com

نقشه شرکت