اخبار و مقالات

سدیم هگزامتافسفات|کاربرد هگزامتافسفات

سدیم هگزامتافسفات

هگزامتافسفات سدیم (SHMP) نمکی از این ترکیبNa6[(PO3)6] است. هگزامتافسفات سدیم تجاری،معمولاً مخلوطی از متافسفاتها (با فرمول تجربی:NaPO3) است که هگزامر هم یکی از آنهاست و معمولاً ترکیبی است که با این نام، به آن اشاره می شود. چنین مخلوطی به درستی، پلی متافسفات سدیم نامیده می شود. آنها ، جامدات سفید رنگی هستند که می توانند در آب حل شوند. 

اسید هگزامتافسفریک ، در سال 1849 توسط شیمیدان آلمانی تئودور فلیتمن نامگذاری شده است . تا سال 1956 تجزیه و تحلیل کروماتوگرافیک هیدرولیزات نمک گراهام ( یا پلی فسفات سدیم) وجود آنیون‌های حلقوی حاوی بیش از چهار گروه فسفات را نشان داد. این یافته ها  هم در سال 1961 تأیید شد. در سال 1963 هم شیمیدانان آلمانی اریش تیلو و اولریش شولکه موفق شدند هگزامتافسفات سدیم را، با حرارت دادن تری متافسفات سدیم بی آب تهیه کنند. فسفات سدیم دارای سمیت کم حاد خوراکی هستند. غلظت‌هایSHMP که از 10000 میلی‌گرم در لیتر یا میلی‌گرم بر کیلوگرم بیشتر نباشد، توسطEFSA وUSFDA سطوح محافظتی در نظر گرفته می‌شوند.

غلظت زیاد این نمک ممکن است باعث عوارض جانبی حاد ناشی از غلظت بیش از حد سدیم در سرم خون شود، مانند: «نبض نامنظم، برادی کاردی، و هیپوکلسمی». SHMP به عنوان یک جداکننده استفاده می‌شود و در صنایع مختلف، از جمله به‌ عنوان یک افزودنی غذایی که در آن با شمارهE E452i استفاده می‌شود، کاربرد دارد.گاهی اوقات کربنات سدیم بهSHMP اضافه می شود تاpH را به 8.0 تا 8.6 افزایش دهد، که تعدادی از محصولاتSHMP را تولید می کند که برای نرم کننده آب و مواد شوینده استفاده می شوند.

 

Sodium hexametaphosphate

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ها و خرید انواع مواد شیمیایی با ما در تماس باشید

تماس با ما

 

کاربرد هگزامتافسفات

 یکی از کاربردهای قابل توجه هگزامتافسفات سدیم به عنوان یک ، دفلوکولانت در تولید ذرات سرامیکی بر پایه خاک رس هم است. همچنین به عنوان یک عامل پراکنده ، برای تجزیه خاک رس و انواع خاک برای ارزیابی بافت خاک ، استفاده می شود.این ماده به عنوان یک ماده فعال در خمیردندان به عنوان یک ماده ضد لک و جلوگیری از تارتار استفاده می شود.نوشیدنی انرژی زاNOS، هن حاوی هگزامتافسفات سدیم است.هگزامتافسفات سدیم (SHMP) یک نگهدارنده صنعتی پرکاربرد است که معمولاً در نوشیدنی‌های کودکان یافت می‌شود. افزودنی غذاییبه عنوان یک افزودنی غذایی،SHMP به عنوان یک امولسیفایر استفاده می شود. شربت افرا مصنوعی، شیر کنسرو شده، پودرهای پنیر، پنیر بدلی، رویه زده شده، سفیده تخم مرغ بسته بندی شده، رست بیف، فیله ماهی، ژله میوه، دسرهای منجمد، سس سالاد، شاه ماهی، غلات صبحانه، بستنی، آبجو و نوشیدنی های بطری شده در میان سایر غذاها، می تواند حاویSHMP باشد. نمک نرم کننده آبSHMP در گلوله های نمکیBright &Soft Salt با نام تجاریDiamond Crystal برای نرم کننده های آب در غلظت 0.03% استفاده می شود. این تنها افزودنی غیر از کلرید سدیم است. NaHMDS به عنوان یک پایه قوی در سنتز آلی استفاده می شود. واکنش های معمولی: برای پروتون زدایی کتون ها و استرها برای تولید مشتقات انولات. کاربن‌ها را با هیدروهالوژن زدایی از هالوکربن‌ها تولید کنید. این معرف‌های کاربن به آلکن‌ ها اضافه می‌شوند تا سیکلوپروپان‌ها و سیکلوپروپن‌های جایگزین شوند. برای پروتون زدایی نمک‌های فسفونیوم، تولید معرف‌های ویتیگ. NaHMDS ترکیبات حاوی پیوندهای اسیدی ضعیفO-H، S-H وN-H را پروتونه می کند. اینها شامل سیانوهیدرین ها و تیول ها هستند.

 

 

عضویت در خبر نامه

مطالب - مجموعه

درباره ما

شرکت پرگاس شیمی راشین با بیش از 25 سال سابقه از ابتدا با هدف گرفتن بازارهاي رقابتي گام در مسير گذاشته بود توانست شركت ها و كارخانجات بزرگ ايران را در حيطه تصرف خود در آورد.

تماس با ما

تهران : شریعتی , تقاطع میر داماد , کوچه بیان , پلاک 23 , طبقه 5 , واحد 15

تلفن : 22890920 _ 22893178 22894374 _22895823 _22895829 22843226 _22843407

فكس : 22860835

همراه : 09121005904 _ 09123068089

ايميل : Pshr.co94@gmail.com

نقشه شرکت