اخبار و مقالات

خطرناک ترین مواد شیمیایی|مواد شیمیایی خطرناک در صنعت

خطرناک ترین مواد شیمیایی 

وقتی از افراد خواسته می شود نام یک سم را نام ببرند، ممکن است به سیانید، آرسنیک یا استریکنین فکر کنند. اما اینها سمی ترین مواد شیمیایی شناخته شده نیستند. سمی‌ تر از اینها تترودوتوکسین است؛ سم ماهی پف‌کن  هر سال حدود 50 ژاپنی را مسموم می‌کند.

 

The most dangerous chemicals

جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت محصولات با ما در ارتباط باشید 

تماس با ما

 

این ماهی در ژاپن یک غذای لذیذ است، اما در صورت تهیه نادرست می تواند کشنده نیز باشد. همچنین این سم در اختاپوس حلقه‌ای آبی هم وجود دارد و اخیراً در قورباغه‌های کوچک در برزیل نیز کشف شده است. ریسینریسین یک سم گیاهی بسیار قوی است‌. ریسین از دانه های گیاه روغن کرچک  به دست می آید که برای استخراج روغن کشت می شود. LD50 آن در صورت مصرف خوراکی بین 1 تا 20 میلی گرم در کیلوگرم است، اما در صورت استنشاق یا تزریق به مقدار بسیار کمتری برای کشتن نیاز است. 

VXیک ترکیب مصنوعی از سم ها، VX یک عامل اعصاب با قوام روغن موتور است. این ماده از تحقیقات ICI بر روی حشره کش های جدید در اوایل دهه 1950 پدیدار شد، اما برای استفاده در کشاورزی بسیار سمی بود. VX با تداخل در انتقال پیام های عصبی بین سلول ها باعث مرگ می شود.  باتراکوتوکسینهمه ما درباره سرخپوستان آمریکای جنوبی شنیده‌ایم که از لوله‌هایی با نوک سم برای شکار طعمه خود استفاده می‌کنند. Curare شناخته شده ترین سم است و از یک گیاه گرفته می شود. با این حال، سمی‌ ترین آنها از پوست قورباغه‌های ریز به دست می‌آید و کشنده‌ترین آنها Batrachotoxin است. LD50 حدود 2 میکروگرم در کیلوگرم نیاز است تا شما را بکشد یعنی به اندازه دو دانه نمک خوراکی ‌. 

پرنده ای بسیار سمی تقریباً 30 سال پیش، جک دامباچر، پرنده‌شناس آمریکایی، در پاپوآ گینه نو مشغول به کار بود که  یکی از پرندگان محلی پیتوهویی روی دستش خراش انداخت. به طور غریزی دستش را روی دهانش گذاشت که شروع به بی حس شدن کرد. در نهایت، مشخص شد که این پرندگان  دارای پرهایی هستند که حاوی همان مولکول سمی قورباغه ها هستند. تصور می‌شود که پرندگان و قورباغه‌ها سم را از سوسک‌هایی که می‌خورند به دست می‌آورند. اگرچه این سم در پرندگان بسیار کمتر است. مایتوتوکسین تعدادی از سموم دریایی قوی مانند ساکسیتوکسین وجود دارد که اغلب پس از خوردن صدف‌های آلوده باعث مسمومیت می‌شوند. اینها اغلب با شکوفه های جلبکی مضر در دریا مرتبط هستند .مایتوتوکسین یک کاردیوتوکسین است که اثرات خود را با افزایش جریان یون های کلسیم از طریق غشای عضله قلب اعمال می کند و باعث نارسایی قلبی می شود. سم بوتولینوم دانشمندان در مورد سمیت نسبی مواد اختلاف نظر دارند، اما به نظر می رسد موافق هستند که سم بوتولینوم، تولید شده توسط باکتری های بی هوازی، سمی ترین ماده شناخته شده است.LD50 آن بسیار کوچک است  حداکثر 1 نانوگرم در کیلوگرم می تواند یک انسان را بکشد. چندین سم بوتولینوم وجود دارد که نوعA قوی ترین آنهاست. آنها با جلوگیری از آزاد شدن مولکول سیگنال دهنده (انتقال دهنده عصبی) استیل کولین باعث فلج عضلانی می شوند.همین خاصیت فلج کننده برای استفاده بالینی از سم بوتولینوم در بوتاکس آرایشی ضروری است. تزریق هدفمند مقادیر کمی از سم، مانع از کار کردن عضلات خاص می شود و ماهیچه ها را شل می کند که در غیر این صورت باعث ایجاد چین و چروک پوست می شود.

علاقه روزافزونی به استفاده از خواص مواد سمی در دارویی وجود دارد. برای مثال، سم افعی کشنده برزیلی،Bothrops jararaca، حاوی مولکول‌های کاهش دهنده فشار خون است که منجر به درمان‌های پیشگامی برای فشار خون بالا می شود.همانطور که پاراسلسوس 500 سال پیش گفته است: "همه چیز سم است و هیچ چیز بدون سم نیست: دوز به تنهایی باعث می شود چیزی سم نباشد."  در نهایت، ما توسط مواد بالقوه خطرناک احاطه شده ایم پس این دوز است که آن را کشنده می کند.

The most dangerous chemicals

 

 

عضویت در خبر نامه

مطالب - مجموعه

درباره ما

شرکت پرگاس شیمی راشین با بیش از 25 سال سابقه از ابتدا با هدف گرفتن بازارهاي رقابتي گام در مسير گذاشته بود توانست شركت ها و كارخانجات بزرگ ايران را در حيطه تصرف خود در آورد.

تماس با ما

تهران : شریعتی , تقاطع میر داماد , کوچه بیان , پلاک 23 , طبقه 5 , واحد 15

تلفن : 22890920 _ 22893178 22894374 _22895823 _22895829 22843226 _22843407

فكس : 22860835

همراه : 09121005904 _ 09123068089

ايميل : Pshr.co94@gmail.com

نقشه شرکت