اخبار و مقالات

نیتروژن چیست؟|چرا نیتروژن مهم است؟

نیتروژن چیست؟

نیتروژن، فراوان ترین عنصر در هواست. نیتروژن در خاک و گیاهان، در آبی که می نوشیم و در هوایی که تنفس می کنیم یافت می شود. همچنین برای زندگی ضروری است. نیتروژن بیش از حد می تواند برای گیاهان سمی باشد و همچنین می تواند به محیط زیست ما آسیب برساند. گیاهانی که نیتروژن کافی ندارند زرد می شوند و رشد خوبی ندارند و می توانند گل ها و میوه های کوچکتری داشته باشند. کشاورزان می توانند برای تولید محصولات بهتر کود نیتروژن اضافه کنند، اما مقدار زیاد آن می تواند به گیاهان و حیوانات آسیب برساند و سیستم های آبی ما را آلوده کند. درک چرخه نیتروژن ، نحوه حرکت نیتروژن از جو به زمین، از طریق خاک و بازگشت به جو در یک چرخه بی پایان می تواند به ما در رشد محصولات سالم و محافظت از محیط زیست کمک کند.

نیتروژن که از کلمه یونانی نیترون به معنای سودا بومی و ژن ها به معنی شکل گیری نامگذاری شده است، پنجمین عنصر فراوان در جهان است .نیتروژن یا N با استفاده از مخفف علمی آن عنصری بی رنگ و بی بو است. نیتروژن در خاک زیر پای ما، در آبی که می نوشیم و در هوایی که تنفس می کنیم وجود دارد. در واقع، نیتروژن فراوان ترین عنصر در جو زمین است: تقریباً 78٪ جو از نیتروژن است! از سوی دیگر، جو مریخ تنها 2.6 درصد نیتروژن است.

نیتروژن برای همه موجودات زنده از جمله ما مهم است. نیتروژن نقش کلیدی در رشد گیاه دارد: نیتروژن بسیار کم در گیاهان باعث جلوگیری رشد آنها می شود و منجر به بازده محصول پایین می شود. اما نیتروژن بیش از حد می تواند برای گیاهان سمی باشد . نیتروژن برای تامین مواد غذایی ما ضروری است، اما نیتروژن اضافی می تواند به محیط زیست آسیب برساند.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت ها و یا خرید محصولات با ما در ارتباط باشید

 

تماس با ما

چرا نیتروژن مهم است؟

هنگامی که گیاهان فاقد نیتروژن باشند، زرد شده و رشد آنها متوقف می شود و میوه ها و گل های کوچکتری تولید می کنند. کشاورزان ممکن است کودهای حاوی نیتروژن را به محصولات خود اضافه کنند تا رشد محصول را افزایش دهند. بدون کودهای نیتروژن، دانشمندان تخمین می زنند که ما تا یک سوم محصولاتی را که برای غذا و سایر انواع کشاورزی به آنها متکی هستیم از دست خواهیم داد. اما ما باید بدانیم که چه مقدار نیتروژن برای رشد گیاه لازم است، زیرا مقدار بیش از حد آن می تواند آبراه ها را آلوده کند و به آبزیان آسیب برساند.

What is Nitrogen?

 

نیتروژن کلید زندگی است

نیتروژن یک عنصر کلیدی در DNA اسیدهای نوکلئیک اسید دئوکسی ریبونوکلئیک است، یک ماده خود همانندسازی که تقریباً در تمام موجودات زنده به عنوان جزء اصلی کروموزوم ها و حامل اطلاعات ژنتیکی وجود دارد. و RNA ریبونوکلئیک اسید، یک اسید نوکلئیک موجود در تمام سلول های زنده، به عنوان یک پیام رسان حامل دستورالعمل ها از DNA عمل می کند، که مهمترین مولکول های بیولوژیکی و برای همه موجودات زنده حیاتی است. DNA حامل اطلاعات ژنتیکی است، که به معنای دستورالعمل نحوه تشکیل یک شکل زندگی است. هنگامی که گیاهان نیتروژن کافی دریافت نمی کنند، قادر به تولید اسیدهای آمینه (موادی که حاوی نیتروژن و هیدروژن هستند و بسیاری از سلول ها، ماهیچه ها و بافت های زنده را تشکیل می دهند) نیستند. بدون اسیدهای آمینه، گیاهان نمی توانند پروتئین های خاصی را که سلول های گیاهی برای رشد به آن نیاز دارند، بسازند. بدون نیتروژن کافی، رشد گیاه تاثیر منفی می گذارد. با نیتروژن بیش از حد، گیاهان زیست توده یا مواد آلی اضافی مانند ساقه و برگ تولید می کنند، اما ساختار ریشه کافی ندارند. در موارد شدید، گیاهان با سطوح بسیار بالای نیتروژن جذب شده از خاک می توانند حیوانات مزرعه ای را که آنها را می خورند مسموم کنند .

 

 

What is Nitrogen?

چرخه نیتروژن دقیقاً چیست؟

در چرخه نیتروژن پنج مرحله وجود دارد که شامل: تثبیت یا تبخیر، کانی سازی، نیتریفیکاسیون، بی حرکتی و نیترات زدایی.

چرخه نیتروژن یک چرخه تکرارشونده از فرآیندهایی است که در طی آن نیتروژن در هر دو موجود زنده و غیر زنده حرکت می کند: جو، خاک، آب، گیاهان، حیوانات و باکتری ها موجودات زنده میکروسکوپی که معمولاً فقط یک سلول دارند و در همه جا یافت می شوند. باکتری ها می توانند باعث تجزیه ی مواد آلی در خاک شوند. برای حرکت در بخش های مختلف چرخه، نیتروژن باید شکل خود را تغییر دهد. در جو، نیتروژن به صورت گاز (N2) وجود دارد، اما در خاک به صورت اکسید نیتروژن، NO، و دی اکسید نیتروژن، NO2 وجود دارد و هنگامی که به عنوان کود استفاده می شود، می توان آن را به اشکال دیگر مانند آمونیاک، NH3 یافت،که می تواند حتی بیشتر به یک کود مختلف، نیترات آمونیوم یا NH4NO3 پردازش شود.

 

عضویت در خبر نامه

مطالب - مجموعه

درباره ما

شرکت پرگاس شیمی راشین با بیش از 25 سال سابقه از ابتدا با هدف گرفتن بازارهاي رقابتي گام در مسير گذاشته بود توانست شركت ها و كارخانجات بزرگ ايران را در حيطه تصرف خود در آورد.

تماس با ما

تهران : شریعتی , تقاطع میر داماد , کوچه بیان , پلاک 23 , طبقه 5 , واحد 15

تلفن : 22890920 _ 22893178 22894374 _22895823 _22895829 22843226 _22843407

فكس : 22860835

همراه : 09121005904 _ 09123068089

ايميل : Pshr.co94@gmail.com

نقشه شرکت