اخبار و مقالات

کاربرد آمونیاک|استفاده و کاربرد آمونیاک

آمونیاک (NH3) یکی از رایج ترین مواد شیمیایی صنعتی است. کاربرد آمونیاک در صنعت و تجارت است و به طور طبیعی در انسان و محیط نیز وجود دارد. آمونیاک برای بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی ضروری است و به عنوان پیش ماده ای برای سنتز اسید آمینه و نوکلئوتید عمل می کند. در محیط ، آمونیاک بخشی از چرخه نیتروژن است و از فرآیندهای باکتریایی در خاک تولید می شود. آمونیاک همچنین به طور طبیعی از تجزیه مواد آلی ، از جمله گیاهان ، حیوانات و مواد زائد حیوانی تولید می شود.

برخی از خصوصیات شیمیایی / فیزیکی آمونیاک عبارتند از:

در دمای اتاق ، آمونیاک یک گاز بی رنگ و بسیار تحریک کننده با بوی تند و خفه کننده است.

در شکل خالص ، به آمونیاک بی آب معروف است و رطوبت ساز است (رطوبت را به راحتی جذب می کند).

آمونیاک خاصیت قلیایی دارد و خورنده است.

گاز آمونیاک به راحتی در آب حل می شود و تشکیل هیدروکسید آمونیوم ، یک محلول سوزاننده و باز ضعیف می دهد.

گاز آمونیاک به راحتی فشرده می شود و تحت فشار مایع شفافی را تشکیل می دهد.

آمونیاک معمولاً به صورت مایع فشرده در ظروف استیل حمل می شود.

استفاده و کاربرد آمونیاک

حدود 80٪ آمونیاک تولید شده توسط صنعت در کشاورزی به عنوان کود استفاده می شود. آمونیاک همچنین به عنوان گاز مبرد ، برای تصفیه منابع آب و تولید پلاستیک ، مواد منفجره ، منسوجات ، سموم دفع آفات ، رنگ ها و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود. این ماده در بسیاری از محلول های تمیز کردن با استحکام خانگی و صنعتی وجود دارد. محلول های تمیز کننده آمونیاک خانگی با افزودن گاز آمونیاک به آب تولید می شوند و می توانند بین 5 تا 10٪ آمونیاک باشند. محلول های آمونیاک برای مصارف صنعتی ممکن است دارای غلظت 25٪ یا بیشتر باشند و خورنده باشند.

بیشتر افراد در اثر استنشاق گاز یا بخارات در معرض آمونیاک قرار می گیرند. از آنجا که آمونیاک به طور طبیعی وجود دارد و در محصولات تمیز کننده نیز وجود دارد ، ممکن است از این منابع قرار گیرد.

گاز آمونیاک بی آب نسبت به هوا سبک تر است و افزایش می یابد ، به طوری که به طور کلی پراکنده می شود و در مناطق کم جای نمی گیرد. اما در حضور رطوبت (مانند رطوبت نسبی زیاد) ، گاز آمونیاک مایع بدون آب بخارهایی تشکیل می دهد که سنگین تر از هوا هستند. این بخارات ممکن است در امتداد زمین یا به مناطق کم ارتفاع با جریان هوا ضعیف که ممکن است افراد در معرض آن قرار بگیرند ، گسترش یابد.

مکانیسم عملکرد آمونیاک چیست؟

آمونیاک بلافاصله پس از تماس با رطوبت موجود در پوست ، چشم ، حفره دهان ، دستگاه تنفسی و به ویژه سطوح مخاطی تعامل می کند و هیدروکسید آمونیوم بسیار سوزاننده را تشکیل می دهد. هیدروکسید آمونیوم از طریق اختلال در لیپیدهای غشای سلول (صابون سازی) منجر به نکروز بافت ها می شود و منجر به تخریب سلول می شود. با تجزیه پروتئین های سلولی ، آب استخراج می شود و در نتیجه پاسخ التهابی ایجاد می شود و باعث آسیب بیشتر می شود.

عضویت در خبر نامه

مطالب - مجموعه

درباره ما

شرکت پرگاس شیمی راشین با بیش از 25 سال سابقه از ابتدا با هدف گرفتن بازارهاي رقابتي گام در مسير گذاشته بود توانست شركت ها و كارخانجات بزرگ ايران را در حيطه تصرف خود در آورد.

تماس با ما

تهران : شریعتی , تقاطع میر داماد , کوچه بیان , پلاک 23 , طبقه 5 , واحد 15

تلفن : 22890920 _ 22893178 22894374 _22895823 _22895829 22843226 _22843407

فكس : 22860835

همراه : 09121005904 _ 09123068089

ايميل : Pshr.co94@gmail.com

نقشه شرکت