اخبار و مقالات

اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یک اسید معدنی بسیار سوزاننده و از نظر فیزیکی به صورت مایع رقیق و بی رنگ و کاملا محلول در آب است . این اسید دارای خاصیت خورندگی بر روی فلز ، بافت های زنده و حتی سنگ می باشد و در غلظت های بالا دارای خاصیت قوی خشک کنندگی و اکسید کنندگی است. در گذشته با نام جوهر گوگرد خوانده میشد . این اسید بسیار قوی است و با هر درصدی در آب حل می گردد.این ماده دارای مولکول های دارای گشتاور قطبی است که میتوانند با یکدیگر پیوند هیدروژنی برقرار کنند .
اسید سولفوریک از جمله مواد شیمیایی تولید شده در شرکت پرگاس شیمی راشین می باشد که با قیمت مناسب عرضه می گردد..
اسید مایعی است با نقطه جوش بالا و همچنین یک مایع ویسکوز ( دارای گران روی زیاد ) محسوب میشود و همین شرایط مولکولی باعث میشود که سولفوریک اسید به خوبی در آب حل شود و محلول های اسیدی مختلف تولید کند.

مصارف 

از سولفوریک اسید در مواد شوینده، رنگ نقاشی و غیره استفاده می‌شود.
عمده‌ترین استفاده آن در کارخانه‌های تولید کود شیمیایی ، استخراج فلزات ، سنتزهای شیمیایی ، تصفیه پالایشگاه‌های نفت می باشد. می توان گفت عمده ترین کاربرد اسید سولفوریک در تهیه کود شیمیایی فسفاته می باشد به طوری که حدود شصت درصد بازار مصرف این محصول به تولید کودهای شیمیایی اختصاص دارد.
اسید سولفوریک در کشاورزی دارای اهمیت خاصی است به گونه ای که درصد بیشتری از کل تولید این ماده در تولید کود های شیمیایی کاربرد دارد.
همچنین مقداری در صنایع شیمیایی نظیر تولید شوینده ها ، رزین ها ، تولید مواد دارویی ، کاتالیزور های پتروشیمی ، حشره کش ها ، ضد یخ ، تولید آلومینیوم ، کاغذ سازی ، تصفیه آب و … مصرف دارد.
در حدوددرصد بسیار کمی سولفوریک تولید شده در تولید رنگدانه ها و جوهر ها مصرف می شودکاربرد اصلی جوهر گوگرد نیز در تولید این اسید می باشد.
اکثر ترکیبات سولفاته با کمک سولفوریک اسید تولید می گردد. سولفات آلومینیوم از جمله مهم ترین سولفات ها می باشد که در تصفیه آب و کاغذ سازی اهمیت دارد.
در صنایع تولید آهن و فولاد به منظور اکسید زدایی و جلوگیری از پوسته پوسته شدن و در تولید شوینده های صنعتی و در صنایع دباغی و چرم سازی دارای کاربرد گسترده ای می باشد زیرا دارای خاصیت قوی هیدرولیز چربی ها و لیپید ها و خشک کنندگی است.
جهت خرید سولفوریک اسید با پرگاس شیمی در تماس باشید.
09121005904 _ 09123068089

خواص فیزیکی و ساختار مولکولی:

این ماده دارای مولکول‌ های دارای گشتاور قطبی است که می‌توانند با یک‌دیگر پیوند هیدروژنی برقرار کنند . پس سولفوریک اسید مایعی است با نقطه جوش بالا و هم چنین یک مایع ویسکوز ( دارای گران روی زیاد ) محسوب می‌شود . همین شرایط مولکولی باعث می‌شوند که سولفوریک اسید به خوبی در آب حل شود و محلول‌های اسیدی مختلف تولید کند .
این ماده از مولکول‌هایی شامل یک اتم گوگرد ، چهار اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن ساخته شده‌ است . از آن‌ جا که هیدروژن‌ها به اتم اکسیژن متصل هستند ، حامل بار مثبت جزیی می‌باشند و قادرند به عنوان هیدروژن اسیدی عمل کنند . با از دست دادن اولین هیدروژن ، آنیون هیدروژن‌ سولفات تولید می‌شود که با توجه به ساختار های رزونانسی ، بسیار پایدار است ؛ بنابراین اولین تفکیک اسیدسولفوریک ، به شکل کامل انجام می‌شود :
H2SO4 + H2O → HSO4– + H3O+ ( ۱
برای دومین مرحله ، باید هیدروژن به شکل کاتیون ، آنیون هیدروژن‌ سولفات را ترک کند که چندان راحت نیست ؛ بنابراین تفکیک دومین هیدروژن اسیدی در سولفوریک اسید ، کامل نیست و یک واکنش تعادلی است :
HSO4– + H2O ⇔ H3O+ + SO42- ( ۲

اسید سولفوریک یک اسید معدنی بسیار سوزاننده و از نظر فیزیکی به صورت مایع رقیق و بی رنگ و کاملا محلول در آب است .

 

 

 

 

 

 

عضویت در خبر نامه

مطالب - مجموعه

درباره ما

شرکت پرگاس شیمی راشین با بیش از 25 سال سابقه از ابتدا با هدف گرفتن بازارهاي رقابتي گام در مسير گذاشته بود توانست شركت ها و كارخانجات بزرگ ايران را در حيطه تصرف خود در آورد.

تماس با ما

تهران : شریعتی , تقاطع میر داماد , کوچه بیان , پلاک 23 , طبقه 5 , واحد 15

تلفن : 22890920 _ 22893178 22894374 _22895823 _22895829 22843226 _22843407

فكس : 22860835

همراه : 09121005904 _ 09123068089

ايميل : Pshr.co94@gmail.com

نقشه شرکت